Lait, tietosuoja ja etiikka

Oppimisanalytiikka avuksi oppimiseen -hankkeen tavoitteena on luoda ohjeistus kunnan yleissivistävän koulutuksen järjestäjän avuksi. Tätä tarvitaan tulevina vuosina enenevässä määrin, kun opetuksen järjestäjien omat analytiikkakokeilut lisääntyvät. Hanke luo turvallista ja kestävää mallia:

  • Mitä tietoja saa yhdistellä viranomaistehtävän puitteissa?
  • Milloin ja mikä tieto on pseudonymisoitava ennen yhdistämistä ja analyysia?
  • Milloin lain määrittämä opetuksen järjestämisen tehtävä ei enää riitä selittämään tarvetta analytiikan kehittämiselle, vaan pitää lähteä erillisten tutkimuslupien, vapaahtoisuuden ja lupakyselyiden kautta toteuttamaan tätä?
  • Mistä lähteistä on saatavissa yksiselitteistä tukea näiden asioiden määrittämiseksi?
  • Tietoturvan toteutuminen datan yhdistämisessä ja analyyseissa.

Julkaissut eoppimiskeskus

Suomen eOppimiskeskus ry on valtakunnallinen yhdistys, joka edistää verkko-opetuksen ja digitaalisten opetustoteutusten käyttöä, tutkimusta ja kehittämistyötä yrityksissä, oppilaitoksissa ja muissa organisaatioissa. www.eoppimiskeskus.fi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s